fbpx

Wszystko co chcesz wiedzieć o przedszkolu. Wywiad z pedagogiem.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Dziś na moim blogu goszczę Zuzannę. Mamę małego Julka, pedagoga i blogerkę. To ona podpowie nam jak się przygotować do przedszkola i czy w ogóle trzeba?. Czy przedszkole państwowe jest lepsze od prywatnego a także wiele innych bardzo przydatnych wiadomości dla mam przyszłych przedszkolaków.

zuza do wywiadu

 

“Jestem absolwentką pedagogiki oraz resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, nauczycielką w przedszkolu, a przede wszystkim mamą 10cio miesięcznego Julka.  Staram się łączyć wiedzę i doświadczenie z pracy i z rolą mamy.”

Blog : Houston mamy dziecko  Facebook :Houston mamy dziecko

 

1.Co powinno umieć dziecko idąc do przedszkola?

 

Jeśli chodzi o wymagania edukacyjne to takich nie ma. Test „na przedszkolaka” nie istnieje J Wiadomo, że w tym wieku poziom wiedzy dzieci jest bardzo różny. Niektóre liczą do 5, inne do 2 a niektóre do 10. To samo jest z kolorami, figurami itd. Wszystko zależy od uzdolnień dziecka oraz ilości poświęcanego mu do tej pory  czasu przez rodziców i najbliższych.
W przedszkolu dzieci poszerzają swoją wiedzę w trakcie codziennych zajęć i zabaw, uczą się piosenek, wierszyków, poznają podstawy matematyki czy edukacji przyrodniczej.  Nauczycielki konsultują na bieżąco postępy dziecka z rodzicami.

To na co warto zwrócić uwagę przed posłaniem  dziecka do przedszkola to samodzielność. Niestety rodzice często wyręczają swoje dzieci i. Nie uczą ich bycia samodzielnymi. A przecież trzylatek  spokojnie może założyć sweterek czy  wsunąć na nogi kapcie, posprzątać swoje zabawki, odstawić kubeczek. Taka „samoobsługa” jest w przedszkolu bardzo istotna. Przy licznych grupach ważne jest, aby dzieci umiały w miarę samodzielnie spożywać posiłki, myć rączki czy zgłaszać swoje potrzeby fizjologiczne.  To usprawnia pracę grupy np. podczas wyjścia na spacer czy przy  wykonywaniu prac plastycznych.  Przede wszystkim sprawia, że dziecko nie czuje się zagubione. Pamiętajmy, wyręczając dziecko, odbieramy mu jego samodzielność i pewność siebie.

2.Jak przygotować dziecko przed pójściem do przedszkola?

 

Moment pójścia dziecka do przedszkola jest często stresujący zarówno dla samego dziecka jak i rodzica. O ile maluch nie uczęszczał  wcześniej do żłobka jest to dla niego nowy etap życia. Od tej pory większość dnia będzie spędzał  w  grupie rówieśniczej a nie jak do tej pory z mamą/ babcią/ opiekunką. To oznacza, że nie będzie kogoś kto poświeci mu 100%swojego czasu. Będą za to rówieśnicy, z którymi  o wiele fajniej się bawić.

Są różne sposoby na przygotowanie się do tego dnia:

  1. Przechodząc obok przedszkola wspominajmy dziecku, że już po wakacjach będzie tu przychodziło.
  2. Korzystajmy z zajęć adaptacyjnych, które oferują obecnie przedszkola. Dzięki temu dziecko pozna swoje panie i dzieci, z którymi będzie w grupie. Obejrzy przedszkole- swoją salę, szatnię, zabawki.
  3. Jeśli jest taka możliwość, korzystajmy z przedszkolnego placu zabaw (czasem przedszkola udostępniają je w wakacje, czasem w wybrane dni)
  4. Korzystajmy z pomocy literatury. Obecnie na rynku można znaleźć dużo książeczek, które poruszają temat adaptacji w przedszkolu.
  5. Wybierzmy się z dzieckiem na zakupy, aby mogło skompletować sobie „wyprawkę” (kapcie, ręczniczek, kocyk, artykuły plastyczne). Mając kapcie z bohaterem ulubionej bajki łatwiej będzie przekroczyć próg sali J
  6. W tych pierwszych dniach niech dziecko zabiera do przedszkola ulubioną maskotkę.
  7. Opowiadajmy dziecku, jak fajnie będzie w przedszkolu.
  8. Nigdy nie straszmy dziecka przedszkolem.

I najważniejsze, dziecko przejmuje nasze emocje , dlatego do sali wchodzimy z uśmiechem. Oboje.

3. Czy rodzice dodatkowo powinni pracować z dzieckiem w domu, po zajęciach przedszkolnych?

 

To dość kontrowersyjne pytanie. W przedszkolu dzieci nie mają zadawanych prac domowych. Nie ma zatem obowiązku utrwalania z dzieckiem materiału w domu. Zdarza się, że czasem trzeba nauczyć się wierszyka na uroczystość lub wykonać pracę na konkurs. Są to raczej zadania dodatkowe, dla chętnych. Zazwyczaj każda grupa przedszkolna ma swoją tablicę informacyjną dla rodziców.  Znajdują się na niej ogłoszenia, teksty piosenek czy tematy, które będą  poruszane w danym miesiącu. Warto wykorzystać tę wiedzę i kontynuować zaplanowaną przez nauczycielki  tematykę. Na przykład jeśli dzieci omawiają w przedszkolu pory roku, możemy porozmawiać z dzieckiem o aktualnej pogodzie za oknem, odpowiednim ubiorze. Gdy jest to temat „Warzywa” możemy wspólnie nazywać je np. w trakcie zakupów czy poprosić dziecko o pomoc w zrobieniu sałatki.  Zawsze też możemy uczyć się „mimo chodem” np. licząc auta pod przedszkolem, okna w budynku. W tym wieku nauka to zabawa a takie zabawy możemy praktykować wszędzie. I  najważniejsze… Pamiętajmy, że to rodzice są  odpowiedzialni za wychowanie swojego dziecka, przedszkole ma ich tylko wspierać.

4.Przedszkole prywatne czy państwowe?

 

I jedne i drugie posiadają plusy. W prywatnych przedszkolach zazwyczaj panują lepsze standardy. Chociaż nie zawsze.  Są nowe mebelki, zabawki.  Brakuje za to często zaplecza kuchennego. Posiłki przywozi firma cateringowa. W przedszkolach państwowych z cateringiem się nie spotkałam. Jedzenie przygotowywane jest na miejscu przez przedszkolne kucharki. W państwowych przedszkolach grupy są bardzo liczne, to nie sprzyja ani dzieciom ani nauczycielowi. Poziom hałasu jest bardzo wysoki. Wrażliwe dzieci mogą mieć problem z koncentracją, wyciszeniem się. W prywatnych przedszkolach grupy są małe. Łatwiej przeprowadzić zajęcia, nauczyciel ma lepszy kontakt z każdym dzieckiem. Dzieci wrażliwe mogą czuć się bezpieczniej niż w dużej grupie. Co ciekawe,  w prywatnych placówkach nie ma obowiązku ukończenia przez nauczyciela studiów kierunkowych. W państwowych pracują sami wykwalifikowani nauczyciele.
Myślę, że nie da się jednoznacznie określić, co lepsze a  zdania rodziców i nauczycieli w tej kwestii były, są i będą podzielone, tak jak różne są priorytety przy wyborze placówki.

5. Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole?

 

Przy wyborze placówki na pewno ważne są te rzeczy, które wymieniłam w punkcie powyżej. Dodatkowo zwróciłabym jeszcze uwagę na lokalizację przedszkola. Jeśli jest ono daleko od domu nasze dziecko będzie miało ograniczoną możliwość spotykania się z innymi dziećmi po zajęciach. W razie nagłej potrzeby (np. choroby) możemy mieć trudność z szybkim odbiorem maluszka.
Jeśli  zdecydujemy się na prywatną placówkę,  możemy wybrać przedszkole pod kątem profilu  i zajęć dodatkowych,  tak aby dobrać je do zainteresowań i temperamentu dziecka.

Pozdrawiam Zuzanna

z bloga “Huston mamy dziecko”

(Visited 1 563 times, 1 visits today)
8 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !