fbpx

Wywiad.Instruktorka narciarstwa i pływania. Od czego zacząć? Na co zapisać dziecko?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

 

fot.Krzysztof KozerskiNa zdjęciu moje córki starsza Zosia i młodsza Helenka

 

Zosia zaczęła chodzić na basen gdy miała 6 miesięcy od tamtej pory chodzimy na niego regularnie raz w tygodniu. Helenka zaczęła chodzić jak miała także 6 miesięcy. Basen pomógł dziewczynką w oswojeniu się z wodą oraz w lepszej koordynacji ruchowej i uchronieniu się (jak do tej pory) przed różnymi wadami postawy. Zajęcia są też świetną rozrywką rodzinną.
Dziś kolejny niezwykły gość. Dominika, jest instruktorem pływania dla maluchów oraz Instruktorem narciarstwa. Moje córcie ją uwielbiają a starsza nazywa ciocią!. Dominika ma wielką wiedzę i cierpliwość, dlatego ją Kochamy :)
Dominika Osowska – studentka 5 roku Fizjoterapii na AWF Warszawa. Instruktor pływania oraz narciarstwa zjazdowego. Jej pasją, a zarazem największą radością jest praca z dziećmi. Pracuje jako instruktor najmłodszych grup w klubie narciarskim RASC oraz w szkółce pływania Hello – sport , gdzie uczy pływać dzieci od 3 miesiąca życia do lat 7.

1. Prowadzi Pani zajęcia z maluchami basen i narty, od jakiego wieku można posyłać maluchy na basen, a od jakiego mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach?

Swoją przygodę z pływaniem dzieci mogą rozpocząć już od 3 miesiąca życia. Pamiętajmy, że maluchy przez 9 miesięcy przebywały w środowisku wodnym, dlatego od urodzenia do 6 miesiąca życia występuje u nich odruch pływania. Na tym etapie zajmujemy się głównie oswajaniem ze środowiskiem wodnym, chodzi nam o to, żeby dziecko dobrze czuło się w wodzie. Jako fizjoterapeutka zalecam przed pierwszymi zajęciami na pływalni odwiedzić lekarza, aby wyraził zgodę na uczestnictwo maluszka w zajęciach.
Moim zdaniem, jeśli chodzi o naukę jazdy na nartach, to najwcześniej dzieci mogą zacząć swoją przygodę z narciarstwem ok 3 roku życia. Stają się coraz bardziej samodzielne, a ich motoryka jest na tyle rozwinięta, że mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach. Narciarstwo doskonale rozwija równowagę, koordynację ruchową, uczy samodzielności, a przede wszystkim jest świetną zabawą.

2. Jak dobierać sprzęt narciarski dla dziecka, które dopiero mają zacząć przygodę z nartami?

Rodzicom, którzy chcą po raz pierwszy udać się z dziećmi na narty doradzałabym wypożyczenie sprzętu narciarskiego, aby pozwolić swoim pociechom odkryć, czy ta forma aktywności sprawia im radość. Komplet sprzętu to oczywiście narty, buty i obowiązkowo kask, można je wypożyczyć za około 30 – 40 zł za godzinę. Jeśli okaże się, że maluch polubi zimowe szaleństwo warto pomyśleć o zakupie własnego sprzętu. Z uwagi na to, że dzieci szybko rosną można kupić używany – i tu przydatni są znajomi, aukcje internetowe i giełdy narciarskie. A jak dobrać narty? długość nart zależy oczywiście od wzrostu naszego malucha, małe nartki nie powinny być dłuższe niż do brody.

3. Czy zajęcia na basenie pomagają w lepszym rozwoju ruchowym dziecka?

Oczywiście, że tak. Pływanie normalizuje napięcia mięśniowe, pomaga walczyć z asymetrią, wzmacnia układ mięśniowy, a to tylko niektóre z zalet płynących z zajęć na pływalni. Jest to także znakomita forma aktywności dla osób z niepełnosprawnością – ruchową lub intelektualną. Pamiętajmy, że nasze dziecko ma bardzo duże zapotrzebowanie na aktywność ruchową, dlatego musimy zadbać o jego wszechstronny rozwój fizyczny korzystając także z innych form zajęć ruchowych.

4. Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedni basen dla dziecka?

Jeśli chodzi o niemowlaki to najlepiej wybrać pływalnie z ograniczoną ilością bodźców, tak aby dziecko czuło się bezpiecznie. Jeśli będzie za dużo świateł, zbyt kolorowo i za głośno, dziecko będzie się denerwować – dlatego warto zadbać o odpowiednią atmosferę. Dla rodziców najmłodszych dzieci bardzo ważne jest to, żeby pływalnia była dostosowana do ich potrzeb – przewijaki, suszarki i siedziska są podstawą, o którą należy pytać szukając odpowiedniej pływalni. Ważna jest również temperatura wody w brodziku, odpowiednia dla maluchów to ok 32°C.
Jeśli chodzi o dzieci starsze to wybór pływalni nie ma zbyt dużego znaczenia, ważne żeby pływalnia odpowiadała naszym potrzebom – była czysta, zadbana i żebyśmy z łatwością mogli na nią dojechać.
W przypadku gdy nasze dziecko jest nadwrażliwe sensorycznie warto zastanowić się nad wyborem jak najspokojniejszego miejsca, eliminując zbędne bodźce.
zdjęcie: Krzysztof Kozerski.
Na zdjęciu Dominika (instruktor) i moja młodsza córcia Helenka.

5. Co Pani zdaniem jest korzystniejsze dla dziecka nauka z instruktorem czy samodzielne nauczanie pływania lub/ i jazdy na nartach?

Moim zdaniem korzystniejsza jest dla dziecka nauka z instruktorem. Trzeba znaleźć odpowiedniego, wykwalifikowanego instruktora. Nie bójmy się pytać o kwalifikacje. Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o naukę, ale również o bezpieczeństwo Państwa pociech. Warto zwrócić uwagę na to, czy związany jest z daną dyscypliną sportu oraz czy ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi.
Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, żeby nasze dziecko ćwiczyło w grupie, czy indywidualnie? Ja jestem zwolenniczką zajęć grupowych, dzięki którym dziecko uczy się samodzielności, współpracy z innymi, rozwija swoje umiejętności interpersonalne. Zrozumiałe jest to, że niektórzy nie potrafią ćwiczyć w grupie, wtedy warto zastanowić się nad indywidualnymi zajęciami. Jedna i druga forma zajęć ma swoje plusy i minusy, musimy zastanowić się co tak naprawdę odpowiada potrzebą naszego dziecka?

6. Jak zacząć naukę nowej aktywności, aby dziecko się szybko nie zniechęciło?

Najważniejsze jest to, żeby do niczego nie zmuszać naszego malucha. Do nowej aktywności dziecko powinno wdrażać się poprze zabawę, zgodnie z zasadą – przez zabawę do sportu. Łatwo jest zrazić dziecko , dlatego istotne jest, żeby zajęcia kojarzyły mu się z czymś przyjemnym.
Ważne są też preferencje małego sportowca, pozwólmy mu aby to on wybrał to co mu się podoba, nie kierujmy się własnymi ambicjami. O ile jest to możliwe pozwólmy dziecku spróbować jak najwięcej form aktywności fizycznej.Jeśli na początku nie jest w stanie ćwiczyć przez cały trening, to warto go skrócić, stopniowo wdrażając do aktywności.

7. Jak sprawdzić, czy wybrana aktywność fizyczna jest odpowiednia dla danego dziecka?

Najważniejszy jest uśmiech i zadowolenie dziecka. Ogromną radość sprawia mi widok szczęśliwej buzi moich podopiecznych. Lubię patrzeć na ich postępy. Myślę, że jest to również istotna kwestia dla rodziców. Jeśli zachęcimy dziecko do aktywności w młodym wieku to, gdy podrośnie będzie na dobrej drodze do osiągania sportowych sukcesów.
Pozdrawiam
Dominika

Mam nadzieje że ten dzisiejszy wywiad pomoże Wam w podjęciu decyzji dotyczącej wybranej aktywności dla maluszka. Więcej na temat nart dowiecie się tu-http://rasc.pl/ a na temat pływania tu-http://hello-sport.pl/

(Visited 820 times, 1 visits today)
6 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !