1. Masz duże doświadczenia w opiekowaniu się dziećmi, czy możesz Nam powiedzieć, co jest ważne w wyborze niani i na co trzeba zwracać uwagę?
Wiadomo idealnej :) Ideałów niestety nie ma… Rodzice powinni kierować się przede wszystkim dobrem swojej pociechy, ale mogą określić swoje oczekiwania poprzez np. podanie cech takich jak: cierpliwość, kreatywność, odpowiedzialność, punktualność itd. Mogą także oczekiwać, że niania będzie gotować, prasować, ale to jest do ustalenia. To są już kwestie indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Każda rodzina jest inna i trzeba podchodzić do niej jak do dziecka, czyli indywidualnie.
Najważniejsze w wyborze niani moim zdaniem jest znalezienie osoby, którą obdarzymy zaufaniem, a ona obdarzy zaufaniem naszą rodzinę, i polubi nasze dziecko, bo nie musi go kochać. My rodzice musimy zastanowić się jakiej niani poszukujemy, jaka będzie najlepsza, ale nie dla nas rodziców tylko dla dziecka. To ono ma być zadowolone, szczęśliwe i uśmiechnięte :)
2. Gdzie szukać dobrej niani?
Zacznijmy szukać niani wśród znajomych. Jeśli nie znamy nikogo takiego, wówczas mamy do wyboru jeszcze agencje opiekunek lub Internet, a tam różnego rodzaju portale dla opiekunek .
Ja swoja pierwszą pracę znalazłam poprzez portal niania.pl, następne prace były już w większości pracami z polecenia, aczkolwiek obecna moja praca została również podjęta dzięki portalowi :)
3. Czego przyszły pracodawca powinien wymagać od osoby, która przychodzi opiekować się jego dziećmi?(obowiązki/odpowiednie dokumenty)
Przede wszystkim rodzic/pracodawca powinien przedstawić swoje oczekiwania względem niani, wówczas możemy odnaleźć to , czego oczekuje pracodawca, a mianowicie:
-
wykształcenie(pedagog, psycholog, pielęgniarka),
- doświadczenie w opiece nad dziećmi (zdrowymi, chorymi, i w jakim wieku),
- referencje od poprzednich pracodawców,
- zaświadczenie o niekaralności,
- znajomość języków obcych,
- inne umiejętności (np. gra na instrumentach),
- kursy pierwszej pomocy,
- posiadanie prawa jazdy,
- książeczka sanepidu (to głównie wymagane jest w placówkach),
- umiejętności typu gotowanie, sprzątanie, prasowanie,
- obecność zwierząt w domu … itp.
4. Czy mogą być jakieś niepokojące sygnały, ze strony dziecka, że niania nie zajmuje się nim dobrze, że coś dziecko niepokoi? Czy możesz je wymienić?